Bebeğiniz doğduğu andan itibaren başlar bir süt telaşı bebeğim için süt yeterli mi değil mi? Sütünüz geldikten sonra özel bir durumunuz, rahatsızlığınız yoksa sütünüzün yeterli olmaması gibi bir durum söz konusu değil. Sadece bebeğiniz az emiyor olabilir. Bu da yeni doğan bebeklerde oldukça önemli. Bunu da anlayabilmeniz için en önemli şey bebeğinizin bezini günlük 4-5 kere ıslatıyor olması bebeğinizin kısa dönemde beslenip beslenmediğinin en iyi göstergesidir. Uzun dönemde beslenmesinin yeterli olduğunu anlayabilmeniz için de en iyi gösterge bebeğinizin tartısıdır. Bebeğiniz doğduğu anda vücudunda su tutulumuna bağlı tartıda 200-300 gr fazla çıkabilmekte yani 4 kilo doğan bir bebek ancak 5-10 gün içerisinde tekrar doğum kilosuna yani 4 kiloya ulaşabilir. Sütünüz varsa ve bebeğinizi doğduktan 3-4gün sonra tekrar tarttıysanız, bebeğinizin doğum kilosuna göre daha düşük kiloda çıkması çok normal. Bebeğiniz ilk 6 ayda 600-1000gr arası kilo alımı olduysa bebeğinize anne sütü oldukça yetiyordur.

Şimdi gelelim annesinin sütü olan fakat bir kaç gün bezini günlük düzenli ıslatamamış bebeklere, onlar için hemen mama başlamak oldukça yanlış bir davranış hemen bir sağım pompası alıp, bebeğinize formül mamadan önce sağılmış anne sütünü vermelisiniz.

Bebeğinin gelişim problemi olmayan tontiş tontiş bebekleri olan ama benim “bebeğim doymuyor sütüm yetmiyor hep ağlıyor meme arıyor” diyen anneler. Merak etmeyin Sütünüz yetiyor bebeğiniz gazı olduğu için ağlayabilir dişleri kaşındığı için ağlayabilir, terlediği için de ağlayabilir, Belki de beli kaşınıyor ve kaşıyamadığı için ağlayabilir. Sizin anlayacağınız bebeğinizin her ağlaması onun aç olduğunu göstermez. Ağladığında emzirince susması veya mama verince susması da yine aç olduğunu veya doymadığını göstermez.
Bebeklerimize afiyet olsun 🙂


#diyetisyenanne #bebekbeslenmesi #yenidoğan #kiloalımı

Paylaş: