Bebeğimiz daha doğmadan başlar emzirme hikayeleri; yok doğmadan sütün gelmesi lazım yoksa doğum sonrası doymaz bebek! Bebek doğar bu kez “Bu bebek aç, ağlıyor. Kesin anne sütü yetersiz. Bebek mi doymuyor acaba” gibi can sıkıcı cümlelerle hepimiz karşılaştık değil mi? Belki de birçoğumuz bu cümlelerden etkilenip masum bebeciklerimize anne sütünden mahrum ettik.

Emzirmenin ve süt salgılamanın % 80 psikolojik etki ile olduğunu biliyor muydunuz?
Tüm annelerimizin sütü kendi bebeklerine yeterlidir (özel durumlar hariç). Ama tabi annelerimizin sütünü arttırmak için yapması gerekenler de var;

1-Öncelikle o ne dedi bu ne dedi diye hurafeler ile dolu bilgilere kulak asmayacağız.
2-Yeni doğum yapmış bir annenin süt salınımının olacağına ve bu sütün bebeğini doyuracağına inanması lazım
3-Beslenme açısından süt arttırmada en önemli etken günlük en az 2.5-3 litre su. Unutmayalım anne sütünün çoğu su içeriklidir.
4-Aç kalmamanız ve sağlıklı beslenmeniz gerekli
5-Normal beslenmemize ek 300-500 kalori yeterli olacaktır
6-Bol şeker içerikli besinleri yemek süt arttırır yanlış bir bilgidir. Dereotu şekersiz bir besindir ama günde bir avuç tüketmeniz sütünüzü arttıracaktır.
7-Günlük en az 4 porsiyon meyve tüketmelisiniz. 2adet Kuru incir ve 10 adetdut kurusu anne sütü arttırır kase kase yemeye gerek yoktur. Kuru inciri tereyağında kavurup içine iki adet dövülmüş ceviz atıp yemenizi tavsiye ederim.
8-Günde bir kupa rezene çayı da tüketebilirsiniz fakat fazlası kanamanızı arttırabilir.

Bunları yaptık, bebeğimiz de günlük 5-6 kez altını ıslatıyor. Sorun yok demek ki bebeğimize sütümüz yetiyor.

Paylaş: