Bu dönem o kadar hassas bir dönem ki hem bebeğimizin büyüme hızının yavaşlamasından dolayı iştahı azaldı, hem de bebeğimizin her konuda istekleri arttı ve artık inatlaşmayı biliyorlar. Bebeğimiz istemediği sürece hadi kolaysa o bir lokma yemeği bebeğinize yedirin:)

Hadi kandırdınız 2 lokma yedirdiniz diyelim yakında kanmaz olacak bunu unutmayın. Bebeğimize zorla yemek yedirmek bebeğimizin hayatı boyunca yeme problemi yaşamasına neden olacak. 1-2 yaş arası bebeğiniz anne sütü alıyorsa işiniz daha da kolay, bebeğiniz gece boyu ara ara sizi emecektir, hatta uyanmadan önce de emecektir. Karnı tok olarak uyanacaktır yapılan ilk yalnışımız; gece boyu anne sütü ile karnını doyurmuş bebeğimizi uyanır uyanmaz kahvaltıya zorlamak. Bebeğimiz anne sütü almasından 2 saat sonraya kadar bebeklerinizi kahvaltıya zorlamayın. Zorlarsanız birşey yiyemeyecek sonra da benim bebeğim yemiyor diye hayıflanacağız bunu duyan küçük tatlı canavarlarımız daha da yemez olacak:)

Bebeğinizin iştahsız bebek olduğunu düşünüyorsanız öğünleri arası en az 3 saat olsun ki yemek yeme işini isteyerek kendi başına başarabilsin. Bu dönem anne sütü alan bebekleriniz için günde 2 ana öğün 1 ara öğün yiyebilen bebek yemek konusunda başarılı bebektir. Bebeğinize yemek saatleri dışında devamlı birşeyler yedirmeye çalışmayın.

Örneğin bebeğiniz 14 aylık ve saat 14 : 00 da aç bebeğimiz yemekte 1 köfte et, yarım dilim elmek, 1 yemek kaşığı yoğurt, yarım mandalin yedi. İşte bu bebeğe aferin çok güzel, çeşitli bir ana öğün tüketti. Belki biz daha fazlasını önüne koyduk ama bu öğün bebeğimiz bu kadar yemek istedi… Anne sütü alan bebek için yemekten sonra ne zaman isterse anne sütü alabilir. Anne sütü almayan bebek iştahsız bir bebekse 3 saat kesinlikle hiçbirşey yedirmeyin. Yedirmeyin ve 1 yaş üstü anne sütü almayan bebeğe 3 ana öğüne de alıştırın en azından alışmadıysa bile yemek saatlerinde sizle otursun ve en az 1 de ara öğün yapsın. Yarım mandalin bazen iştahsız bebekler için bir ara öğün olabilir bebeğimiz sağlıklıysa az yemesine çok takılmayın.


1-2 yaş bebek beslenmesinde bebeğimizin önüne yemekleri çeşitlendirmeniz çok önemli.


Bebeklerimize afiyet olsun:)

Paylaş: